Вісник Астрономічної школи, 2017, том 13, № 2, с. 100–111

https://doi.org/10.18372/2411-6602.13.16
Завантажити PDF
УДК 528.44

Геоінформаційні технології в задачах аналізу ефективності енергоспоживання

Зацерковний В.І.1, Ралко А.О.2, Тустановська Л.В.1

1Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 03127, м. Київ, пр. Академіка Глушкова, 2а
2Національний авіаційний університет, 03058, м. Київ, пр. Космонавта Комарова, 1

Реферат

Ефективне управління підприємствами енергетичної галузі неможливе без детальної інформації щодо локалізації стану їх об'єктів. Для досягнення цієї мети необхідно регулярно здійснювати моніторинг просторово-розподілених об'єктів енергетичної галузі, аналіз та візуалізацію роботи її систем, підсистем і компонентів. Тому необхідний інструментарій, який би міг допомогти менеджерам компаній у прийнятті високоефективних рішень на всіх етапах управління галуззю, підприємством або окремим відділом підприємства електроенергетики. Таким потужним інструментом інтелектуального аналізу енергосистем та бізнес-аналітики у світовій практиці на сьогодні виступають геоінформаційні системи (ГІС) та геоінформаційні технології (ГІТ). Нагальною проблемою конкурентоспроможності національної економіки є низький рівень її енергоефективності, незадовільний технічний стан енергетичного сектору України, який продовжує погіршуватись внаслідок старіння основних фондів. Більшість блоків електростанцій перевищили межу фізичного зношення, що призводить не тільки до втрати існуючих потужностей, але й до забруднення навколишнього середовища, що спонукає до ґрунтовної модернізації. На сучасному етапі у світовій енергетиці активно розвивається напрямок, що отримав назву Smart Grid (інтелектуальні енергетичні системи), на основі якого розроблено спеціальний програмний модуль для енергетики із застосування ГІС – ArcGIS for Electric, який спроможний розв'язувати задачі на основі додаткового моделюючого блоку. Застосування ГІС спрощують процес прогнозування. Інформація, що потрапляє до ГІС, інтерпретується у вигляді окремих інформаційних шарів, а потужний аналітичний алгоритм швидко аналізує цю інформацію у синтезі. В результаті отримують більш точні прогнози споживання електроенергії та можливість їх представлення у вигляді карт та прогнозних графіків. Роль ГІС зростає з розвитком енергетики – концепції Smart Grid, яка полегшує взаємодію клієнта і постачальника, перерозподілює навантаження, інтегрує розподіл потужностей, таким чином відбувається об'єднання мереж, споживачів і виробників в єдину автоматизовану систему, активно-адаптовану мережу, яка в реальному часі дозволяє відстежувати і контролювати режими роботи всіх учасників процесу. Українська енергетика потребує інноваційних підходів не лише в модернізації об'єктної складової, а й в управлінні виробничої діяльності та економічного використання енергоресурсів. Таким інноваційним підходом є перевірена у світі концепція Smart Grid.

Ключові слова: енергозбереження; ефективність; геоінформаційні системи; ГІС; геоінформаційні технології; ГІТ; система енергоменеджмента; концепція Smart Grid

Перелік посилань

  1. Олійник Д.І. Окремі аспекти формування національної стратегії забезпечення переходу до високотехнологічного економічного розвитку. Аналітична записка [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.niss.gov.ua/articles/2569/
  2. Зацерковний В.І., Тішаєв І.В., Віршило І.В., Демидов В.К. Геоінформаційні системи в науках про Землю. – Ніжин: НДУ ім. М. Гоголя, 2016. – 510 с.
  3. Зацерковний В.І. Моделі, методи та програмно-технічні засоби геоінформаційної підтримки прийняття рішень у системах управління територіями: дис. ... д-ра техн. наук: 05.13.06 // НАН України. Ін-т проблем математичних машин і систем. – К., 2013. – 495 с.
  4. Зацерковний В.І., Бурачек В.Г., Железняк О.О., Терещенко А.О. ГІС і бази даних. Т.2. – Ніжин: НДУ ім. М. Гоголя, 2017. – 237 с.
  5. Комов Е.П., Лебедев О.В., Поздняк В.С., Сенновский Д.В., Троицкий-Марков Р.Т., Еремин К.И., Алексеева Е.Л. Практика применения теплового неразрушающего контроля при энергетических обследованиях многоквартирных жилых домов: Учебно-методическое пособие. – Магнитогорск: ООО “ВЕЛД”, 2014. – 40 с.
  6. Проект Енергетичної стратегії України на період до 2035 року [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.niss.gov.ua/public/File/2014_nauk_an_rozrobku/Energy%20Strategy%202035.pdf
  7. Ткачук С.М. ГІС як системи підтримки прийняття рішень в електроенергетиці // Проблеми безперервної географічної освіти в географії. Зб. наук. праць. – Харків, 2014. – № 19. – С.102–105.
  8. Шуллє Ю.А., Девятко М.В. Геоінформаційні системи як інструмант реалізації Smart Grid та шлях до ефективного енергозбереження // Волоконно-оптичні технології в інформаційних (INTERNET, INTRANET тощо) та енергетичних мережах [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://shulle.vk.vntu.edu.ua/file/4840ccc066272eb05d5d9ca0cee1e498.pdf
  9. Гохман В.В. GIS for Energy Industries [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.dataplus.ru/news/arcreview/detail.php?ID=18692&SECTION_ID=1064
  10. Конструкції будинків і споруд. Теплова ізоляція будівель: ДБН В.2.6-31:2006 [Чинний від 2006-09-09]. – К.: Мінбуд України, 2006. – 65 с.
  11. Бурачек В.Г., Железняк О.О., Зацерковний В.І. Геоінформаційний аналіз просторових даних: монографія. – Ніжин: Аспект-Поліграф, 2011. – 440 с.
  12. Зацерковний В.І. Аналіз моделей інтеграції технологій ГІС, ДЗЗ і GPS в задачах моніторингу стану навколишнього середовища // Математичні машини і системи. – 2014. – № 4. – С.44–52.
  13. Галузева програма енергоефективності та енергозбереження у житлово-комунальному господарстві на 2010–2014 рр. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://document.ua/galuzeva-programa-energoefektivnosti-ta-energozberezhennja-unor17772.html

Завантажити PDF